fbpx
Skip links
Published on: Branding

Czy wiesz kim jesteś? (cz.2)

W poprzednim wpisie zaproponowałam Wam pierwszą metodę, która jest pomocna w projektowaniu identyfikacji wizualnej. Możecie zapoznać się z nią, czytając ten wpis: Czy wiesz kim jesteś (cz.1)

O innych sposobach przeczytacie poniżej.

“Be yourself; everyone else is taken.”

Oscar Wilde

Zatem ruszamy! Pamiętajcie, że celem jest wizja tego co chcemy światu przekazać. Musimy ustalić ze sobą co chcemy osiągnąć i wtedy dopiero zabierać się za budowanie identyfikacji wizualnej.

2

Fiona Humberstone, autorka książki „How to style your brand” proponuje metodę, która polega na wybraniu jednej z pór roku charakteryzujących naszą markę. Fiona bazuje na dobrze znanym sposobie doboru kolorów do typów urody, chociaż oczywiście sięga dalej niż po samą paletę kolorystyczną. Zainteresowanych odsyłam do książki, metoda jest naprawdę bardzo dobra, chociaż osobiście wolę swobodniejsze podejście do tematu. Co jednak uważam za wielki atut podejścia Fiony to etap, na którym proponuje ona wybranie trzech słów (i tylko trzech!), które charakteryzują naszą markę. Na podstawie listy proponowanej przez nią a także innych materiałów i własnej inwencji stworzyłam spis, którego sama używam i uważam, że to świetne narzędzie do określenia swoich najważniejszych wartości a w konsekwencji, stylu.

Listę znajdziecie tutaj. Używajcie do woli!

Pobierz listę

3

Ta metoda nie jest w zasadzie metodą projektową, ale pozwala odpowiedzieć sobie na pytania, które pojawią się tak czy inaczej podczas prowadzenia biznesu, czy jakiegokolwiek złożonego projektu. Odpowiedzi natomiast będą niezwykle istotne w procesie projektowym.

Mówię o Simonie Sineku i jego popularnym wystąpieniu „Start with Why” (znajdziecie na kanale TEDx Talks), które pozornie wydaje się banalne, ale może Wam dostarczyć konkretnego materiału wyjściowego. W swoim wystąpieniu Sinek mówi o tzw. złotej regule, którą krótko opiszę.

Wszyscy komunikujemy co robimy i jak to robimy, ale tylko najlepsi komunikują sprawnie, dlaczego coś robią. Nie zawsze jesteśmy świadomi swojego „dlaczego” albo jest to tylko wola przeżycia, czy zarobku, co samo w sobie nie jest dla innych wystarczającym powodem, żeby kupić nasz produkt, czy skorzystać z naszej usługi. Nasze „dlaczego” ma w jakiś sposób wspierać innych.

I tutaj słowo wyjaśnienia: naturalnie nie jesteśmy w stanie komunikować tak złożonych treści tylko przy pomocy logotypu, czy kroju pisma, ale wszystkie elementy komunikacji wizualnej mają sprzyjać wyrażaniu naszego „why”. Inaczej mówiąc, marka to coś więcej niż identyfikacja wizualna, ale żeby marka była silna, dobrze wyposażyć ją w odpowiednią, oprawę, zamiast kopać pod sobą dołki.

Nie będę tu streszczać wystąpienia Sineka, polecam Wam poświęcenie tych kilkunastu minut na obejrzenie filmu. Simon daje przykłady, może nie najbardziej aktualne (rok 2009), ale wciąż przemawiające do wyobraźni.

4

Na koniec zostawiłam metodę najbardziej powszechną i najprostszą, czyli wywiad z klientem, który ma postać tzw. briefu. Sama z niej korzystam, chociaż przyznam, że nie zawsze daje zadowalające efekty. Po prostu nie każdy jest gotów, żeby na te pytania odpowiedzieć. Dlatego dobry projektant musi umieć słuchać, bo często odpowiedzi podane są między wierszami.

Jeżeli miałabym wyróżnić 3 pytania, które są kluczowe to skupiłabym się na tych poniżej:

Co Cię wyróżnia?

Jakie są Twoje trzy najważniejsze wartości?

Jaki jest Twój idealny klient?

Metodą prób i błędów a także podpatrując lepszych od siebie, wypracowałam sobie ankietę, która zbiera to co najważniejsze. Możecie ją wykorzystać, żeby odpowiedzieć na pytania dotyczące własnego biznesu.

Dzielę się swoim briefem tutaj. Pobierajcie i używajcie do woli!

Pobierz brief

Mam nadzieję, że ten dwuczęściowy wstęp dał Wam podstawy do dalszej pracy. Proponuję skorzystać z jednej albo kilku metod, jak wolicie. Efektem ma być wizja tego jak chcecie być postrzegane, co chcecie pokazać światu, co jest według Was najistotniejsze w Waszym projekcie, z czego jesteście najbardziej dumne.

Zapraszam do kolejnych wpisów na temat brandingu!