fbpx
Skip links
Published on: Branding

Identyfikacja wizualna – czym jest i do czego jest potrzebna marce?

Wokół takich pojęć jak marka, branding, logo, logotyp, identyfikacja wizualna narosło wiele nieporozumień. Często używane są szerzej niż wskazuje na to definicja (np. używanie wymiennie pojęć marka i logo), zdarza się, że definicje wsiąkają do powszechnego języka na trochę innych zasadach niż ich właściwe, fachowe rozumienie (font-czcionka, logo-logotyp), jest to całkiem naturalne i nie ma sensu kruszyć o to kopii. Jednak kiedy rozmawiamy o projektowaniu warto ustalić pewne pojęcia, żeby uniknąć nieporozumień.

“Styl to prosty sposób na powiedzenie skomplikowanych rzeczy.”

Jean Cocteau

Stąd dzisiejszy wpis odpowiadający na pytanie, które dość często pada w rozmowach z klientami.

Co to jest identyfikacja wizualna?

Najprostszą metaforą, która doskonale oddaje istotę identyfikacji wizualnej jest ubranie. Identyfikacja wizualna to nic innego jak strój dla naszej marki. Pozostając przy tej metaforze – marka to my – to jak się zachowujemy, jak działamy, jakie wywołujemy emocje. Nasze ubranie to identyfikacja wizualna. Kolory, wzory, faktury, kroje – wszystko to da się przenieść na projektowanie graficzne dla marki. Logo to nasz znak rozpoznawczy, ale też zaledwie początek. Wszystkie wizualne materiały związane z naszą marką należą do identyfikacji wizualnej.

Świadomie i prawidłowo używana identyfikacja to konsekwentnie stosowany zestaw „ubrań”.

Co dokładnie stanowi ten zestaw?

Elementy identyfikacji wizualnej:

– logo

– typografia

– paleta kolorów

– zdjęcia, ilustracje, grafiki

– materiały marketingowe/reklamowe

– materiały prezentujące markę w mediach społecznościowych

– strona internetowa

– akcydensy (papier firmowy, wizytówki, dokumenty, teczki itp.)

– opakowania produktów

– gadżety firmowe

– ubrania pracowników (np. w przypadku sklepów)

– oznakowanie pomieszczeń firmowych

– system wystawienniczy

Prawdopodobnie nie wyczerpałam tematu, bo jest naprawdę obszerny, ale chodzi o przedstawienie zasady. Wszystkie materiały wizualne, które prezentujemy światu jako firma to nasza identyfikacja wizualna i powinna wpisywać się w jeden system.

Po co marce identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna to dla marki ubranie, więc bez względu na to czy świadomie podejmiemy trud zbudowania wizerunku czy nie, jakieś ubranie nosić będziemy. Inaczej mówiąc, brak decyzji to również decyzja. Pytanie czy nie możemy ubierać się po prostu w cokolwiek, wydaje się bezzasadne, ale przyjrzyjmy się mu. Po co właściwie wykonywać wysiłek stworzenia identyfikacji wizualnej dla marki?

W czym pomoże identyfikacja wizualna?

Pierwsze wrażenie

Dobrze dobrana identyfikacja wizualna przede wszystkim nie wprowadza w błąd. Nasz klient powinien na pierwszy rzut oka zrozumieć z kim ma do czynienia: kto mówi i do kogo. To zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy również o tym, że pierwsze wrażenie robimy tylko raz!

Rozpoznawalność

Identyfikacja wizualna powinna być elastyczna, czyli służyć na różne okazje. Ma dobrze prezentować się zarówno w Internecie jak i w materiałach drukowanych, czy na stoisku wystawienniczym. Konsekwentne stosowanie identyfikacji wizualnej buduje rozpoznawalność. Pamiętajmy, że obecnie kupujemy przede wszystkim styl życia. Każda decyzja zakupowa jest próbą zaspokojenia nie tylko podstawowej potrzeby typu głód, czy potrzeba okrycia, ale bardzo często potrzeby przynależności do jakiejś grupy, potrzeby realizowania jakiegoś stylu życia. Gdyby każdy McDonald’s wyglądał inaczej czy sieć cieszyłaby się taką popularnością? Prawdopodobnie nie. Bez względu na to, gdzie znajdziemy znajomą restaurację, bez trudu rozpoznamy, że to właśnie ta, nawet nie widząc logo. To właśnie zasługa konsekwentnie stosowanej identyfikacji wizualnej.

Lojalność

Następnym krokiem może być lojalność. Kiedy klient rozumie nasz przekaz, zbudowaliśmy rozpoznawalność i konsekwentnie oferujmy dobrej jakości produkt/usługę pod tym samym „szyldem”, jesteśmy na najlepszej drodze do lojalności. Nie chcę powiedzieć, że zapewni nam ją identyfikacja wizualna, ale bez niej byłoby to o wiele trudniejsze.  Kiedy mamy do czynienia z dużym wyborem, decyzje szybko nas męczą. Ułatwiajmy klientowi wybór – konsekwentnie stosujmy spójny, dobrze dobrany przekaz. Mówmy, również poprzez komunikację wizualną, kim jesteśmy, do kogo chcemy trafić, jaka jest nasza misja i wartości. To tylko część strategii budowania marki, ale niezwykle istotna.

Czy masz jakieś pytania dotyczące tego artykułu? A może zastanawiasz się nad identyfikacją wizualną dla swojej marki? Zapraszam na darmowe konsultacje. Porozmawiajmy o tym jak możesz lepiej zaprezentować swoją markę.

Umów się na darmowe konsultacje.
  Jeżeli masz ochotę przygotować się do tworzenia identyfikacji wizualnej proponuję przeczytanie dwóch artykułów o metodach jakie stosuję, żeby jak najlepiej poznać klienta. Mogą pomóc w tworzeniu identyfikacji samodzielnie i z projektantem.

  Czy wiesz kim jesteś (cz 1.)?

  oraz

  Czy wiesz kim jesteś (cz 2.)?

  Przygotowałam również workbooka na ten temat. Możesz go pobrać bezpłatnie zapisując się na mój newsletter.

  Tutaj możesz się zapisać.

  Mam nadzieję, że pomogłam!