fbpx
Skip links
Published on: Branding

Początek, czyli co tu się będzie działo.

“Wizja to sztuka widzenia tego co niewidoczne dla innych”

Jonathan Swift

Właśnie ruszasz z nowym projektem. Może jest to blog, może otwierasz własną firmę, albo właśnie zmieniasz kierunek w już istniejącym biznesie. Jedną z rzeczy, której z pewnością potrzebujesz jest logo, grafiki, może szyld, ulotki, wizytówki…. Potrzebujesz identyfikacji wizualnej, prawda?

Czy potrzebujesz identyfikacji wizualnej?

Powoli odchodzą, mam nadzieję, czasy kiedy logo było dziełem szwagra, który umie trochę rysować a pan Zbyszek machnął je na furgonetce tak, że mucha nie siada. Owszem, zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy lekceważona jest potrzeba profesjonalnego wizerunku a postawa ta, argumentowana jest tym że „jak jest dobre to się samo sprzeda”. Otóż niekoniecznie. Inna sprawa, że całym sercem zgadzam się z opinią Morrisa Hite’a: „nic nie wyeliminuje złego produktu z rynku szybciej niż dobra kampania reklamowa.”, ale zakładam, że sprzedajecie dobre usługi i produkty.

Nie jestem tu po to, żeby przekonywać o konieczności sensownej oprawy graficznej Twojego projektu. Skoro to czytasz, to już wiesz, że jest Ci potrzebna.

Kto to dla Ciebie zrobi?

Chcę pomóc odnaleźć się w tym gąszczu możliwości jakie obecnie zalewają rynek. Możesz udać się do agencji brandingowej i zlecić przygotowanie identyfikacji wizualnej czy strony www, możesz zdecydować się na kogoś takiego jak ja, czyli freelancera a może zechcesz spróbować własnych sił?

Co dalej?

Bez względu na to jaką ścieżkę wybierzesz musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań, żeby efekt końcowy był satysfakcjonujący.

Tak – nawet najlepszy projektant potrzebuje Twoich wytycznych, potrzebuje, choć trochę, poznać twoje plany, Twoją wizję. I teraz – czy Ty ją znasz? Czy wiesz jakie skojarzenia ma budzić Twoja marka? Czy wiesz do jakiego klienta chcesz trafić? Czy wiesz co Ci się podoba a czego absolutnie sobie nie życzysz? Te pytania mogą wydawać się trywialne (i takie są), ale czy na pewno znasz na nie odpowiedzi?

Chciałabym razem z Tobą przejść proces, który powinien być początkiem projektowania identyfikacji wizualnej. Większość projektantów rozpoczyna współpracę z klientem od prośby o wypełnienie tzw. briefu. Wielu klientów taką prośbę zbywa machnięciem ręki, bo przecież nie będzie tworzyć wypracowań o tym, że lubi różowy i chce takie logo jakie widział u konkurencji, tylko lepsze.

Chcę Ci pokazać, że ta praca się opłaci i szybko zrozumiesz dlaczego. To będzie świetna inwestycja a cały proces pójdzie znacznie łatwiej i zakończy się sukcesem. Jak to zrobić? Opowiem i pokażę.

Gotowi? Zaczynajmy!

Przejdź do następnego postu, żeby zacząć.