fbpx
Skip links

CMYK

CMYK

To paleta barw (przestrzeń barwna) na którą składają się podstawowe farby drukarskie (cyan, magenta, yellow oraz tzw. key color inaczej contour). Mieszając je w odpowiednich proporcjach uzyskujemy odpowiednie kolory w poligrafii.

CMYK to system tzw. substraktywnej syntezy kolorów, co znaczy tyle, że pożądane kolory otrzymujemy przez mieszanie farb w odpowiednich proporcjach. Mieszając je (a w zasadzie dodając je do siebie), możemy uzyskać w miarę pełne spektrum. Jednak nigdy nie będzie ono w pełni odzwierciedlać tego co widzimy na ekranie, co rodzi czasem nieporozumienia i rozczarowanie. Pamiętajmy przede wszystkim, że wydruk, w przeciwieństwie do monitora, nie świeci, więc olśniewająca nas fotografia może wiele stracić w druku.

Zapis CMYK (0,100,0,0) to zapis koloru, który składa się ze 100% farby magenta. Zapis w systemie RGB wyglądałby następująco: RGB (236,0,140).

Mieszając składowe kolorów palety CMYK, nigdy nie uzyskamy wszystkich barw występujących w przyrodzie, jednak stworzymy ich na tyle dużo (tysiące), że jest to zupełnie wystarczające dla większości potrzeb drukarskich.

Podsumowując: jeżeli potrzebujecie plików dla drukarni to muszą być one zapisane w przestrzeni barwnej CMYK. Pliki do prezentacji na monitorach zapisujemy w przestrzeni RGB.