fbpx
Skip links

Spad

Pojęcie, które wywołuje sporo emocji. Nie ma w nim jednak niczego zagadkowego.

Do czego potrzebny jest spad?

Prosta sprawa – format wyrobu poligraficznego, który jest naszym finalnym produktem jest zawsze mniejszy  od formatu arkusza papieru na którym jest drukowany. Są dwa powody: 1. Maszyna offsetowa nie jest w stanie zadrukować całej powierzchni arkusza. 2. oprócz samego projektu na arkuszu muszą się znaleźć różne znaczniki technologiczne.

Czym jest więc spad?

Po wydruku, podczas wykańczania drukowanego materiału pasek przy brzegu zostaje odcięty. I to jest właśnie spad.

Jak przygotować materiały do druku?

1. Wszystkie istotne elementy nie mogą być umieszczone blisko linii cięcia, bo mogą zostać zwyczajnie obcięte.

2. Jeżeli obrazek dochodzi do linii cięcia to należy go „wyciągnąć” na spad, bo podczas cięcia stosu arkuszy, które mogą się przesunąć, potrzebna jest niewielka tolerancja, żeby nie okazało się, że dostajemy produkt z widocznym białym paskiem na zewnątrz (podczas gdy obrazek miał dochodzić do krawędzi).

Linie spadu a linie marginesu bezpieczeństwa

Należy odróżnić linie spadu od linii marginesu bezpieczeństwa. Większość drukarni pokazuje schemat jak powinien być przygotowany prawidłowo plik. I na tych schematach często zaznaczony jest właśnie margines bezpieczeństwa. To przestrzeń, którą należy zachować między finalnym formatem a wewnętrzną częścią projektu, tak, żeby uniknąć przycięcia ważnego elementu.

Nawet nieznaczne przesunięcie arkuszy może spowodować, że linie cięcia nie wypadną tam gdzie powinny, dlatego potrzebny jest spad.