fbpx
Skip links

Wektor

Czym jest plik wektorowy?

Plik wektorowy (wektor) – obraz zapisywany jest przy pomocy figur geometrycznych a jego podstawową przewagą nad plikiem rastrowym jest to, że możemy obraz powiększać bezstratnie. Obraz wektorowy podczas powiększania zachowa geometrię i proporcje, podczas gdy obraz rastrowy ulegnie „pikselizacji”.

Przykładowe formaty plików wektorowych: .svg, .cdr, .swf, .eps, .ai, .pdf

Dodatkowe uwagi:

Obraz wektorowy można bez problemu przekształcić w obraz rastrowy. Natomiast przełożenie obrazu rastrowego (inaczej bitmapy, czytaj w słowniku pod hasłem BITMAPA) na wektorowy (tzw. wektoryzacja, trasowanie) jest operacją dość skomplikowaną (oczywiście stopień komplikacji zależy od złożoności obrazu) i często nie daje spodziewanych efektów.

Łatwo sobie odpowiedzieć teraz na często pojawiające się pytanie „dlaczego logo musi być wektorem?”. Otóż, o ile z pliku rastrowego można drukować (i możemy otrzymać wyraźny obraz o ile posiadamy plik odpowiedniej rozdzielczości), to np. do cięcia laserem, ploterem, frezarką itp. potrzebujemy pliku wektorowego (urządzenia te nie zinterpretują bitmapy). Jeżeli więc nasze logo będzie używane na różne sposoby, to zdecydowanie warto mieć jego obraz wektorowy.

Powiększony obraz bitmapowy i wektorowy